ایجاد چین و چروک پوستی می تواند در هر قسمتی از بدن باشد. درست است که با افزایش سن میزان ایجاد چین و چروک پوستی زیاد می شود ولی شدت و وسعت آن رابطۀ مستقیم با سن ندارد و در همۀ افراد هم یکسان نیست. گاهاً محل و شدت چین و چروک طوری است که بشدت آزار دهنده است. از محلهای چین و چروک که سبب آزار بیش از حد فرد و بیش از حد پیر نشان دادن فرد می شوند، می توان به پیشانی، گوشۀ چشمها، گوشۀ لبها، چانه، زیر چشمها، گونه و غیره اشاره کرد. چین و چروک پوستی تنها مختص ناحیۀ صورت نیست و در هر کجای بدن از شدت کم گرفته تا فوق العاده شدید می توان ایجاد شود.

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

درمان عبارت از این است که یک جراح با تجربه و آشنای خوب به آناتومی بدن که به مقدار کافی از این عملها انجام داده و آموزش دیده است، به روشهای مختلف این چین و چروک پوستی را کشیده و پوست اضافی را برداشته و محل برش را بخیه می زند. علل ایجاد چین و چروک پوستی زیاد و عبارتند از:

  • بالا رفتن سن
  • زندگی در زیر آفتاب
  • از دست دادن دائمی آب بدن
  • عادت در گرفتن قیافه و نگاه بخصوص
  • کشیدن سیگار

موارد بالا گاهاً تشدید کننده هستند. مثلاً مرد 60 ساله سیگاری که در زیر آفتاب کار می کند، بسیار بیشتر از همسالان خود که سیگاری نیستند و در محل پوشیده کار می کنند دچار چین و چروک پوستی می شود. علت ایجاد چین و چروک پوستی ایجاد بافت فیبری غیر الاستیکی و کاهش کلاژن پوستی است. یعنی بافتهای فیبری الاستیک و کلاژن که با گذشت زمان پاره می شوند، ترمیم پیدا نکرده و تبدیل به بافت فیبری غیر الاستیک می شوند. بافت فیبری یک بافت مثل سنگ سفت است و وقتی زیر پوست ایجاد شد، پوست روی خود را جمع می کند و سبب ایجاد چین و چروک پوستی می شود. یک نوع چین و چروک پوستی هم وجود دارد که به آن چین و چروک پوستی ناشی از خواب گفته می شود.

 

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

تعدادی از افراد عادت دارند که صورت خود را در یک حالت نامناسب شب تا صبح بر روی بالش قرار دهند و یا اینکه بر روی شکم بخوابند، در این مورد چین و چروک پوستی در محلهای قابل پیش بینی ایجاد شده و رفته رفته حالت دائمی به خود می گیرند.

برای درمان چین و چروک پوستی روشهای مختلفی وجود دارند و شرکتها روی محصولات خود تبلیغات اکثراً واهی انجام میدهند. تعدادی از این درمانها عبارتند از:

1. ایجاد کشش که سبب کاهش چسبندگی سلولهای اپیتلیال فولیکولی شده و سبب کاهش چین و چروک پوستی می گردد. مهمترین این مواد کرمی به اسم Retin-A می باشد که در تحقیقات بالینی نتایج بسیار ضعیفی داشته است.

2. تجویز موضعی گلایکوزآمین گلایکانها Glycosaminoglycans (GAGs)

3. پرکننده ها یا فیلرهای پوستی که بصورت موقتی چین و چروک پوستی را کاهش میدهند، مهمترین آنها هیالورونیک اسید و کلسیم هیدروکسی آپاتایت است.

4. بوتاکس یا سم بوتولینیوم که سروصدای زیادی هم کرد یک ماده ای است که اگر به ناحیه­ای تزریق شود، سبب فلج اعصاب همان ناحیه می شود، بنابراین اگر در ناحیه چین و چروک پوستی تزریق شود، بعلت فلج اعصاب سبب افتادگی پوست و از بین رفتن موقتی مقداری از چین و چروک پوستی می گردد. این ماده نباید در درمان چین و چروک پوستی هر ناحیه­ای از پوست استفاده شود. تنها ناحیه ای که استفاده از بوتاکس را توصیه می کنند، ناحیۀ ما بین دو ابرو در بالای بینی می باشد.

5. جراحی: جراحی تنها روش مطمئن مؤثر است که تأثیرات آن دائمی و چشمگیر خواهد بود. منتها جراحی نیاز به بستری در بیمارستان، بیهوشی، برش پوست، بخیه زدن دارد و عوارض مهم هم با آن گزارش شده­اند. بنده بیماری را ملاحظه کردم که در حین جراحی چین و چروک پوستی گوشۀ لبها، در سمت چپ، عضلات زیر پوست آسیب دیده و گوشۀ لب چپ بشدت بطرف بالا کشیده شده بود و بیمار ظاهر بسیار نامناسب داشت. پس از آن، بیمار 8 بار دیگر برای اصلاح مشکل تحت عمل جراحی قرار گرفت که فقط جای بخیه­ها و برش را زیاد کردند.

 

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

استفاده از لیزر در درمان چین و چروک پوستی

پس از ابداع لیزر اربیوم یاگ، سازمان غذا و داروی آمریکا یعنی FDA استفاده از لیزر اربیوم یاگ را برای درمان چین و چروک پوستی مورد تایید قرار داد. در مراکزی که فقط اربیوم یاگ وجود دارد باید دستگاه نئودینامیوم یاگ نیز تهیه شود چون لیزر نئودینامیوم یاگ لایۀ نازک سطحی پوست را بر می دارد و لیزر اربیوم یاگ سبب تحریک کلاژن سازی در زیر پوست می شود. با ایجاد بافت کلاژن رفته رفته چین و چروک پوستی از بین می روند و چون یک لایه از پوست قدیمی نیز برداشته شده است، 12 هفته بعد نه تنها چین و چروک پوستی از بین می رود، بلکه ظاهر پوست جوانتر نیز می شود. امروزه دستگاه لیزر که حاوی هر دو نوع یاگ لیزر هستند ساخته شده است و در درمان بسیاری از بیماریها از جمله چین و چروک پوستی سبب ایجاد تغییر و تحول زیادی شده است. عیب این دستگاه قیمت بسیار زیاد آن (فقط خود دستگاه یکصد هزار دلار که با ضمائم لازم تا 150 هزار دلار بال می رود) و هزینۀ بسیار زیاد نگهداری آن است.

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

 

خوانندگان عزیز در هر موردی که بخواهند لیزر کنند و یا حتی در موارد مورد نظر مشورت نمایند، می توانند با شماره تلفن 71062561-88539320 تماس بگیرند. یک نفر پزشک خانم، حاذق در زمینه کاربرد لیزر اربیوم یاگ به سئوالات شما پاسخ خواهد داد.
 
پروفسور دکتر محمد رضا صفری نژاد
جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادراری و فوق تخصص آندرولوژی از آمریکا استاد دانشگاهکانال آپارات

https://www.aparat.com/video/profile/index/username/dr.safarinejad

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ:

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی: