یکی از کاربردهای مهم لیزر اربیوم یاگ لایه برداری از صورت است که به آن Peeling یا Resurfacing می گویند. این کار در کشور ما معمولاً با لیزر Co2 صورت می گیرد. این لیزر سبب ایجاد گرمای شدید بر روی پوست شده و سپس این گرما سبب قرمزی صورت می شود و این قرمزی و التهاب چند ماه طول می کشد تا از بین برود و در ضمن این لایه برداری توسط لیزر Co2 بصورت کامل نیست بلکه بصورت ناقص است. علاوه از آن لیزر Co2 یک عیب بزرگ دارد و آن این است که در 20 درصد بیماران سبب کاهش رنگدانه های پوست شده و پوست حالت کاملا سفید مثل بیماری برص بخود می گیرد.

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

 مزایای لیزر اربیوم یاگ در لایه برداری پوست عبارتند از:

1. حداکثر نیم ساعت طول می کشد.

2. تقریباً بصورت کامل بی درد است و فقط یک سوزش مختصر کاملا قابل تحمل ایجاد می کند.

3. سطحی ترین لایۀ پوست را بصورت کامل بر می دارد.

4. تولید گرما بسیار اندک است.

5. قرمزی پوست اندک و حداکثر ظرف 4-3 روز بعد برطرف میشود.

6. هر آنچه در سطحی ترین لایۀ پوست وجود دارد بصورت کامل برداشته می شوند.

7. لیزر Co2 نوری با طول موج 10600 نانومتر ایجاد می کند، لیزر اربیوم یاگ نوری با طول موج 2940 نانومتر ایجاد می کند که 18-12 برابر لیزر Co2 توسط بافت پوست جذب می شود.

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

باید توجه داشت که در 80-70 درصد بیماران فقط یک جلسه درمانی با لیزر لازم است. در افرادیکه سطحی­ترین لایۀ پوست خیلی ضخیم است نباید سعی کرد که تمام پوست سطحی را در یک جلسه برداشت چون سبب قرمزی و التهاب شدید می شود، در این موارد باید در چند جلسه پوست سطحی برداشته شود. وقتی پوست سطحی را بر می داریم باید توجه داشت که هر آنچه بر روی پوست است برداشته می شوند و لایۀ زیر روشنتر، صاف و نرم خواهد بود، کاری که خانمها برای بدست آوردن آن سالها از کرمهای مختلف و داروهای مختلف استفاده کرده ولی هرگز به آن نمی رسند. چون این نوع لیزر فقط بافتهای دارای آب را مورد هدف قرار می دهد، بنابراین بر خلاف سایر انواع لیزر، قابل کنترل بوده و نواحی دلخواه به میزان دلخواه لیزر می شوند. لایۀ سطحی پوست را در علم پزشکی اپیدرم و لایۀ زیرین را درم (Dermis) می گویند. درم حاوی کلاژن است. از خصوصیات لیزر اربیوم یاگ تحریک کلاژن و ایجاد بافت جدید است، بدین ترتیب در طول ماههای آتی بافت جدید ایجاد شده و کلاً چهره جوانسازی می شود.

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

 لایه برداری حتماً لازم نیست کلاً صورت را شامل شود، مثلاً در عده ای لب فوقانی و تحتانی لایه برداری می شوند. در ضمن هر قسمت از پوست بدن که بنا به دلایلی نازیبا و دارای موارد غیر طبیعی است می توان با لایه برداری آن قسمت را تبدیل به پوست طبیعی کرد. در لایه برداری پوست ما از مدت زمان بسیار کوتاه استفاده می کنیم. منظور مدت زمانی است که لیزر به پوست تابانده می شود. یک مدت زمان 250 میکروثانیه (میلیونیوم ثانیه) میزان 20-5 میکرومتر از پوست را لایه برداری می کند و سبب ایجاد حرارت 5 ژول در سانتی متر مربع می گردد که این میزان حرارت بسیار اندک و سبب قرمزی و التهاب مختصر پوست می شود که ظرف 4-3 روز از بین می رود.

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

 

 

 

 

خوانندگان عزیز در هر موردی که بخواهند لیزر کنند و یا حتی در موارد مورد نظر مشورت نمایند، می توانند با شماره تلفن 71062561-88539320 تماس بگیرند. یک نفر پزشک خانم، حاذق در زمینه کاربرد لیزر اربیوم یاگ به سئوالات شما پاسخ خواهد داد.

پروفسور دکتر محمد رضا صفری نژاد
جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادراری و فوق تخصص آندرولوژی از آمریکا استاد دانشگاه

 

کانال آپارات

https://www.aparat.com/video/profile/index/username/dr.safarinejad

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی