فرایند یائسگی یک پدیده طبیعی هم در خانمها و هم در مردان می باشد. بدن خانمها در حین دوران یائسگی و بعد از آن متحمل تغییرات شگرف می شود، یکی از این تغییرات مهم کاهش شدید قطر واژن بعلت فقدان هورمونهای زنانه می باشد که سبب احساس درد و سوزش شدید در حین رابطه زناشوئی می گردد و این احساس ناخوشایند در بسیاری از موارد برقرار کردن رابطه زناشوئی طبیعی را غیر ممکن می سازد. از آنطرف قانون برای این است که به نیازهای جنسی هر دو زوج در داخل خانواده پاسخ مناسب داده شود.

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

 با پدید آمدن کاهش شدید قطر واژن، رضایتمندی جنسی هم در زن و هم در مرد بشدت کاهش می یابد، طوریکه تاثیرات عمیق منفی در کیفیت زندگی زناشوئی می گذارد. پس باید چه کرد؟ پاسخ سئوال مشخص است، علم پزشکی باید راه حل برای آن پیدا کند. حداقل برای 50 درصد خانمهای یائسه برقراری رابطۀ زناشوئی همراه با حس ناخوشایندی است که در بالا توضیح داده شد.

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

درمانهای مختلف برای برطرف کردن این معضل پیشنهاد شده اند که مرسوم ترین آنها به قرار زیر هستند:

1. استفاده از ژلهای لوبریکانت یا مرطوب کننده که تجربه ثابت کرده بی فایده هستند.

2. استفاده از متسع کننده های واژن که خودشان سبب ایجاد درد می شوند و کاربرد در درمان کاهش قطر واژن ندارند. از آنها بیشتر پس از جراحی برای باز نگه داشتن واژن استفاده می شود.

3. هورمون درمانی که عوارض مخصوص به خود دارد.

4. جراحی که نیازمند بستری در بیمارستان، بیهوشی و برش جراحی دارد که ترمیم برش جراحی خودش سبب ایجاد بافت اسکار و فیبری شدید می شود. اصولا انجام جراحی برای افزودن به قطر واژن توصیه نمی شود.

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

گاها تنها درمان پرهیز از برقراری رابطۀ زناشوئی است!! شل کردن مناسب واژن تنها راه موثر درمان این معضل بزرگ است. هورمونهای زنانه مسئول حفظ و نگهداری فیزیولوژی طبیعی دستگاه تناسلی بخصوص واژن یا همان مهبل در زنان هستند. هورمونهای جنسی سبب ایجاد یک رطوبت طبیعی در واژن می شوند که حین رابطۀ زناشوئی بشدت به میزان آن افزوده می شود. در ضمن قابلیت ارتجاع واژن بصورت کامل وابسته به هورمونهای جنسی زنانه است. در گذشته برای بزرگ کردن و شل کردن واژن از تجویز هورمونهای زنانه استفاده می شد، ولی هورمون درمانی بخصوص در خانمهائیکه دارای سابقۀ فامیلی سرطانهای دستگاه تناسلی هستند، خیلی خطرناک بوده و خطر ایجاد سرطان در دستگاه تناسلی و دستگاه تولید مثل مانند سرطان رحم و دهانۀ رحم دارد.

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

با ابداع لیزر اربیوم یاگ تحول شگرف در درمان کاهش قطر واژن ایجاد شد. امروزه اگر این نوع لیزر در دسترس باشد به راحتی بدون بیهوشی، بدون عمل جراحی، بدون برش و بخیه می توان عمل تنگ کردن واژن و یا کاهش قطر آنرا بصورت سرپائی و مؤثر انجام داد.

گاهاً مشکل کاهش قطر واژن خیلی شدید است بخصوص اگر خانمی دچار یائسگی زودرس شود. در این موارد برای خانم دو عارضۀ مهم ایجاد می شود: اولی اینکه از نظر روانی تحت فشار قرار می گیرد، چون یکی از وظایف مهم زندگی مشترک دچار اختلال شده است و دوم اینکه نیازهای طبیعی جنسی هم در خود او و هم در شوهرش برطرف نشده باقی می مانند. بنده مواردی را مشاهده کرده­ام که یائسگی و بدنبال آن تغییرات حاصله در دستگاه تناسلی زنان بویژه واژن سبب مشکلات جدی در خانواده شده است. برخلاف اتساع بیش از حد واژن که قبل از سن یائسگی و در خانمهائیکه زایمانهای متعدد داشته­اند با جراحی تا حدود زیاد قابل اصلاح است (البته امروزه با اختراع اربیوم یاگ لیزر دیگر نیازی به جراحی، بیهوشی و بیمارستان وجود ندارد) مشکل تنگی واژن ناشی از یائسگی درمان جراحی موثر ندارد.

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

خوشبختانه امروزه با استفاده از اربیوم یاگ لیزر می تواند بطور مؤثر این مشکل مهم در زندگی زناشوئی را حل نمود. استفاده از دستگاهی که لیزر اربیوم یاگ تولید می کند مستلزم آموزش تخصصی و تبحر در آن دارد و بر خلاف سایر دستگاههای لیزر، این دستگاه بسیار ظریف بوده و هر نوع استفاده از آن مستلزم تنظیمات تخصصی است. آخرین و پیشرفته ترین ورژن (نوع) دستگاه تولید کنندۀ لیزر اربیوم یاگ حدود 40 نوع کارآئی بسیار مؤثر از جمله درمان بیماریهای دستگاه تناسلی در خانمها، جوانسازی چهره، کشیدن و صاف کردن پوست، لیزر لیپولیز و کاهش مؤثر سایز بدن، از بین بردن غبغب و بسیاری دیگر از کاربردهای مهم را دارد.

دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

 

 

خوانندگان عزیز در هر موردی که بخواهند لیزر کنند و یا حتی در موارد مورد نظر مشورت نمایند، می توانند با شماره تلفن 71062561-88539320 تماس بگیرند. یک نفر پزشک خانم، حاذق در زمینه کاربرد لیزر اربیوم یاگ به سئوالات شما پاسخ خواهد داد.


پروفسور دکتر محمد رضا صفری نژاد
جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادراری و فوق تخصص آندرولوژی از آمریکا استاد دانشگاه

 

کانال آپارات

https://www.aparat.com/video/profile/index/username/dr.safarinejad

کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

https://t.me/Iraniantransgender

کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ:

https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

کانال بیماریهای آمیزشی:

https://t.me/stddrsafarinejad