لیزر و انواع آن

لیزر و انواع آن

برای استفاده در علم پزشکی انواع زیادی از لیزرها اختراع شده اند. امروزه باورهای بسیار نادرست در مورد استفاده از لیزر ما بین مردم رواج دارد. کلمه لیزر مخفف کلمات Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation می باشد. لیزر یک دستگاهی است که نور کاملاً مستقیم تولید می کند.

ادامه مطلب

کاربرد اربیوم یاگ لیزر در بیماریهای زنان

کاربرد اربیوم یاگ لیزر در بیماریهای زنان

امروزه با پیشرفت تکنولوژی روز بروز هرچه بیشتر درمانهای تهاجمی جای خود را به روشهای غیر تهاجمی می دهند. یکی از این روشهای غیر تهاجمی استفاده از لیزر برای درمان بیماریهای مختلف می باشد. سه تا از بیماریهای مهم و شایع در خانمها که تا چند سال قبل تنها درمان نسبتا موثر آنها جراحی بود، عبارت بودند از بی اختیاری ادراری و سندرم شلی یا تنگی واژن.

ادامه مطلب

کاربرد لیزر در لیپولیز

کاربرد لیزر در لیپولیز

ابداع لیزر اربیوم با طول موج 2940 نانومتر سبب تغییر و تحول شگرف در برداشتن چربیهای اضافی قسمتهای مختلف بدن شده است. در چند سال گذشته با پیشرفت تکنولوژی یک دستگاه تولید کننده لیزر اختراع شده که دو نوع لیزر یاگ (Yag) و اربیوم (Erbium) را می تواند تولید کند که بنام دستگاه تولید کنندۀ اربیوم-یاگ لیزر Erbium:YAG Laser معروف است. این دستگاه، پیشرفته ترین و گرانترین دستگاه تولید کنندۀ لیزر می باشد.

ادامه مطلب

کاربرد لیزر در جوانسازی

کاربرد لیزر در جوانسازی

امروزه لیزر در کنار درمان بیماریهای مهم و به عنوان یک وسیلۀ پزشکی که در اختیار پزشکان قرار گرفته است، از آن برای اقدامات زیبائی نیز استفاده می شود. استفاده از لیزر به عنوان یک وسیلۀ کاربردی در انواع مختلف زیباسازی در جامعۀ ما رواج یافته است و مثل سایر موارد که در شبکه های ماهواره ای و رسانه های زرد تبلیغ می شوند، مطالب اکثراً مطلب نادرست و گول زننده در اختیار عموم قرار می گیرند.

ادامه مطلب

کاربرد لیزر در رفع موهای زائد

کاربرد لیزر در رفع موهای زائد

ابداع لیزر اربیوم با طول موج 2940 نانومتر سبب تغییر و تحول شگرف در کاربرد لیزر در علم پزشکی. در چند سال گذشته با پیشرفت تکنولوژی یک دستگاه تولید کننده لیزر اختراع شده که دو نوع لیزر یاگ (Yag) و اربیوم (Erbium) را می تواند تولید کند که بنام دستگاه تولید کنندۀ اربیوم-یاگ لیزر Erbium:YAG Laser معروف است. این دستگاه، پیشرفته ترین و گرانترین دستگاه تولید کنندۀ لیزر می باشد ....

ادامه مطلب

کاربرد لیزر در اسکارها

کاربرد لیزر در اسکارها

اسکار عبارت است از باقی ماندن جای هر گونه برش چه ناشی از جراحی و چه ناشی حوادث و یا هر نوع بیماری و یا هر نوع ضایعه دیگر که بر روی پوست ایجاد می شود. بسیاری از بیماریها یا عوارض پوستی دارند و یا مستقیمأ پوست را در گیر می کنند. شایعترین علت ایجاد اسکار بر روی پوست برشهای جراحی هستند.

ادامه مطلب

کاربرد لیزر در جوشهای پوستی

کاربرد لیزر در جوشهای پوستی

جوش جلدی یک پدیدۀ شایعی است که هر دو جنس، با شدت بیشتر آقایان را گرفتار می کند. جوشها اگر ترکانده شده و محتویات آنها خالی شوند، جای آنها باقی می ماند که به آن جوشگاه یا اسکار نیز گفته می شود. اصولاً در علم پزشکی هر نوع باقیمانده بر روی پوست که ناشی از برش چاقو، ضربه، هر نوع بریدگی، دمل چرکی، سوختگی و غیره باشد را اسکار می گویند.

ادامه مطلب

لیزر در گوش و حلق و بینی

لیزر در گوش و حلق و بینی

خروپُف و توقف تنفس شبانه یک بیماری نسبتاً شایعی است. خروپُف یک بیماری شایعی است و در هر فردی می تواند اتفاق بیفتد ولی در مردان و افراد چاق شایعتر است. خروپُف تمایل دارد که با افزایش سن شدیدتر شود. خروپُفی که گاهاً اتفاق می افتد، یک موضوع جدی نیست و معمولاً شریک خواب متوجه آن نمی شود، ولی اگر خروپُف دائمی باشد نه تنها سبب آزار و اذیت شریک خواب شبانه می شود بلکه کیفیت خواب خود فرد .....

ادامه مطلب

کاربرد لیزر در بی اختیاری ادراری

کاربرد لیزر در بی اختیاری ادراری

با توجه به بار روانی شدید بی اختیاری ادراری در خانمها و اینکه بسیاری از این خانمها را یا نمی توان جراحی کرد و یا اینکه هزینۀ سنگین جراحی را ندارند، بنده از سالها قبل در این فکر بودم که یک روش غیر تهاجمی بر ای درمان بی اختیاری ادراری در این خانمها ابداع شود تا بتوانیم از آن استفاده کنیم.

ادامه مطلب

کاربرد لیزر در بیماریهای واژن

کاربرد لیزر در بیماریهای واژن

در خانمها پدیدۀ فیزیولوژیک مهمی بنام یائسگی اتفاق می افتد که غیر قابل اجتناب است. یائسگی سبب ایجاد عوارض متعدد در خانمها می شود. علاوه از آن در خانمها بنا به علل مختلفی اکثراً بعلت زایمانهای طبیعی مشکل آناتومی ناحیۀ تناسلی و میاندوراه (پرینه) بهم می خورد و گاهاً سبب پارگی¬های شدید در این نواحی میشود.

ادامه مطلب

کاربرد لیزر در پیکرتراشی

کاربرد لیزر در پیکرتراشی

پیکرتراشی اصطلاحی است که برای شکل دادن بدن بر حسب خواسته و نیازهای بیمار اقدام می شود. اصولا تراشیدن پیکر توسط سایر روشها بویژه لیپوساکشن غیر ممکن است و این لیزر اربیوم است که مثل موم در دست، بدن را می توان به هر شکلی در آورد.

ادامه مطلب

تغییر چهره

تغییر چهره

ما در هر کجای بدن که می خواهیم بافت قدیمی با بافت تازه و جوان جایگزین شود، بایستی در همان ناحیه بافتی بنام کلاژن تولید شود. کلاً بافت کلاژن سبب تازه و جوان شدن همان ناحیه می شود. تا کنون لیزری که بطور مؤثر سبب جوانسازی و ایجاد کلاژن در موضع می شد، ابداع نشده بود، در چند سال اخیر لیزری به اسم اربیوم (erbium) ابداع شده و مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار گرفته است.

ادامه مطلب

کشیدن پوست

کشیدن پوست

تایت اسکالپتینگ (Tight Sculpting) یک اصطلاح پزشکی است و به مواردی اطلاق می شود که در آن ناحیه¬ای از پوست بدن (هر ناحیه) که چروکیده است، کشیده و صاف می شود. این عمل اگر به تنهائی صورت گیرد، سبب صاف شدن پوست قدیمی می شود ولی اگر اینکار توسط لیزری انجام شود که سبب تولید بافت کلاژن در پوست شود، پوست قدیمی تبدیل به پوست جدید شده و پوستی که قبلاً چروکیده، پیر و تغییر رنگ داده بود، تبدیل به پوست صاف،....

ادامه مطلب